Terapia PRP i komórki macierzyste


Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi zawieszonych w niewielkiej objętości osocza. Płytki krwi zawierają liczne substancje, pobudzające naturalne procesy naprawcze organizmu, zwane czynnikami wzrostu. Wśród nich należy wymienić PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. PRP zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę. Czynniki wzrostu uwolnione z płytek krwi pobudzają migrację komórek zapalnych w miejsce uszkodzenia, inicjują procesy naprawcze, odbudowę uszkodzonych tkanek, aktywując komórki multipotencjane.

PRP jest preparatem autologicznym, czyli aplikowane są płytki krwi otrzymywane z pobranej wcześniej krwi pełnej od tego samego chorego. Krew jest pobierana na kilkadziesiąt minut przed podaniem i jej procedura nie różni się od pobrania krwi na badania laboratoryjne.
PRP otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pełnej, w trakcie którego otrzymujemy poprzez sedymentację frakcję płytkową. Dzięki specjalnym zestawom płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych elementów morfotycznych krwi i częściowo również od osocza. Zagęszczone płytki krwi są aplikowane pacjentowi w postaci iniekcji. Istotne dla całego procesu leczenia jest podawanie koncentratu płytek pod kontrolą usg, zwłaszcza do miejsc położonych głęboko i na niewielkim obszarze. Zapewnia ono bezpieczne i dokładne podanie płytek w strefę uszkodzenia.

Należy pamiętać, że pacjenci zgłaszający się z powodu chorób kończyny dolnej muszą przyjść zaopatrzeni w kule. Chorzy z chorobami kończyn górnych mogą potrzebować temblaka lub innej specjalistycznej ortezy. Szczegółów na temat rodzaju oraz okresu przez jaki jest zalecane unieruchomienie dowiedzą się Państwo podczas wizyty kwalifikacyjnej do podania osocza bogatopłytkowego.

Pacjent po podaniu PRP najczęściej nie jest w stanie sam prowadzić samochodu.
Większość pacjentów przez pierwsze kilka dni w miejscu podania koncentratu bogatopłytkowego zgłasza dolegliwości bólowe. Ważne jest aby nie stosować w terapii p/bólowej leków z grupy NLPZ.

Terapia płytkopochodnymi czynnikami wzrostu (PRP) znalazła zastosowanie w leczeniu:

  • tendinopatii ścięgien mięśni stożka rotatorów,
  • entezopatii prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty)
  • entezopatii zginaczy nadgarstka (łokieć golfisty)
  • tendinopatii i entezopatii ścięgna mięśnia czworogłowego
  • entezopatii i tendinopatii więzadła rzepki
  • entezopatii i tendinopatii ścięgna Achillesa
  • entezopatia rozcięgna podeszwowego
  • entezopatia przyczepów bliższych zginaczy krótkich palców

Przed i po zabiegu

Umów wizytę

Dr Tomasz Wnuk © 2018 | Wszelkie prawa zastrzeżone

Realizacja strony: Agencja OXY